Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi
NOVA ADRESA FORUMA : www.asekonomija.com

 

 online prodavnica

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
andj




Broj poruka : 2
Datum upisa : 17.11.2009

online prodavnica Empty
PočaljiNaslov: online prodavnica   online prodavnica EmptyUto Nov 17, 2009 2:44 pm



Forum prebacen na : www.asekonomija.com

Registrovanim clanovima poslati mejlom novi password-i.
U slucaju bilo kakvih problema ostaviti poruku u odeljku "Pomoc i predlozi".



Posto moj knjigovodja koji je nekada bio finansijski inspektor, kaze *sta ti je to*, moram da pitanje postavim Vama... Imam firmu i poslujem samo sa firmama. Medjutim imam proizvode koji su interesantni fizickim licima, pa bih htela da otvorim online prodavnicu.Ali ne znam kako.Propisi u vezi ovoga mi uopste nisu jasni.Mogu li da je otvorim nekako pod postojecom firmom? Kako ide naplata od fizickih lica kad nemam fiskalnu kasu?Oni sa shifrom 52610 mogu da primaju uplate direktno na racun bez kase, koliko sam shvatila. Kako to moze da radi firma koja vec posluje pod drugom shifrom?

Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

online prodavnica Empty
PočaljiNaslov: Re: online prodavnica   online prodavnica EmptyUto Nov 17, 2009 4:06 pm

Vezano za vase pitanje ,
prvo cu citirati vec postojece pitanje i odgovor :

Jovan :

"Pozdrav !
Citao sam tekstove na vasem blogu i pronasao odgovore na neka pitanja koja su me mucila ,
te vam se zahvaljujem.
Ostala mi je jedna nedoumica : kada se prijavljuje pausalac pod sifrom 52610 , a pri tom ne salje robu postanskim vec elektronskim putem ( recimo neko naruci odredjene tekstove i sl.koji su se ranije slali na CD-ima ili na papiru ) , sta onda ? Mogu li ja to prijaviti pod ovom sifrom ili ne ? Moram li imati fiskalnu kasu ?
Unapred zahvalan."

Odgovor :

"Postovani Jovane ,

pod sifrom 52610 stoji : "Trgovina na malo u prodavnicama koje postom isporucuju robu ,
za robu isporucenu postom".

To znaci da ako se bavite samo isporukom robe postanskim putem , mozete raditi bez fiskalne kase.
Ako imate i neki prodajni objekat gde robu prodajete ( pored isporuka postom ) tada morate imati
fiskalnu kasu.

Problem sa slanjem materijala putem interneta je u tome sto to nije strogo posmatrano
postanska posiljka - sa jedne strane. Sa druge strane , u duhu same sustine ove odredbe bi
bilo da vi tesko mozete kucati fiskalni za robu koja se isporucuje na daljinu , na ovakve nacine.

Odatle slede i razmimoilazenja u samoj inspekciji , te jedni smatraju da se ne mora posedovati
fiskalna kasa kod trgovine koj sa odvija kompletno putem interneta , dok drugi tumace zakon
doslovno , te zahtevaju fiskalnu kasu.
Zbog toga bi bilo uputno da pitanje postavite u vasoj poreskoj sluzbi."

Kao prosirenje na navedeno , dodala bih da vi imate prava da se pored delatnosti koju ste registrovali kao preteznu , bavite i drugim (po mogucnosti srodnim) delatnostima , pa bi samim tim trebalo da imate prava da se bavite i on-line trgovinom , pored registrovane delatnosti. Citiram deo Zakona o klasifikaciji delatnosti :

"
Члан 5.
Јединица разврставања распоређује се у одговарајућу категорију Класификације (сектор,
подсектор, област, грана, група и подгрупа) према делатности коју обавља.
Ако јединица разврставања обавља више делатности, распоређује се у одговарајућу категорију
Класификације из става 1. овог члана према делатности коју претежно обавља (претежна делатност).

Претежном делатношћу, у смислу овог закона, сматра се делатност у којој је остварена највећа
добит увећана за износ бруто зараде, односно делатност из акта о оснивању."


Medjutim , kao sto ste i sami primetili , nasa je zakonska regulativa nedorecena , te i vama preporucujem da pitanje postavite u inspekciji nadleznoj za mesto gde se vasa firma nalazi.


Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
andj




Broj poruka : 2
Datum upisa : 17.11.2009

online prodavnica Empty
PočaljiNaslov: Re: online prodavnica   online prodavnica EmptyUto Nov 17, 2009 4:54 pm

Da pitam inspekcijske organe...iskreno, sumnjam da znaju odgovor, ali zato kad hoce da kazne, onda sve znaju.
Samo jos jedno pitanje...Da li firma mora biti registrovana za izvoz kada se pojavi kupac van Srbije. Ako ne mora, kako se vrsi naplata i isporuka? Kakva je procedura? Hvala.
(Interesantno je koliko se ljudi muce da dodju do informacija kako da rade regularno. I umesto da rade, silno vreme gube na ono sto ne donosi novac, ali i te kako moze da odnosi. Vise bi se isplatilo da se odredjeni broj firmi udruzi i placa nekog ko bi se bavio ovom problematikom za njihov racun).
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

online prodavnica Empty
PočaljiNaslov: Re: online prodavnica   online prodavnica EmptySre Nov 18, 2009 9:48 am


Sto se tice pitanja o izvozu , na to je pitanje nemoguce odgovoriti bez preciznih podataka i o vasem poslovanju i o vrsti robe/usluga koju biste izvozili , itd.
Prostije receno , cak i sa tim informacijama , ja bih morala da se dobro informisem kod odgovarajucih organa da li bi moglo ili ne bi moglo obzirom da vi niste registrovani za tu delatnost. Zatim su tu spediterske usluge , sanitarne dozvole ,niz drugih dozvola i 'papira' , dozvoljene kvote , itd. Ja sam voljna da ovde odgovorim na pitanja koja zahtevaju relativno kratke odgovore , a ostalo je posao vaseg knjigovodje.
U svakom slucaju , preporucujem vam da odete na sajt :
SIEPA-e , gde mozete pronaci pocetne informacije , koje vam mozda mogu dati smernice za dalje.
Takodje , obratite paznju na kompletnu zakonsku regulativu na sajtu Uprave Carina


Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

online prodavnica Empty
PočaljiNaslov: Re: online prodavnica   online prodavnica EmptyPon Nov 30, 2009 3:23 pm


Forum se seli na : www.asekonomija.com , te vas molimo da od sada pitanja postavljate tamo.
U toku danasnjeg dana ( 30/11/2009 ) svim clanovima foruma ce biti poslati novi password-i za novi forum.
U slucaju bilo kakvih problema mozete nam ostaviti poruku ovde na starom forumu u odeljku " Pomoc i predlozi".


Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Sponsored content





online prodavnica Empty
PočaljiNaslov: Re: online prodavnica   online prodavnica Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
online prodavnica
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ekonomija , pravo , knjigovodstvo i sl. teme :: Pitanja i odgovori-
Skoči na: