Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi
NOVA ADRESA FORUMA : www.asekonomija.com

 

 Prosto ili dvojno?

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Rile




Broj poruka : 3
Datum upisa : 22.11.2009
Lokacija : Kruševac

Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? EmptyPon Nov 23, 2009 3:21 pm

Pozdrav svim članovima, i sve pohvale za urednike foruma. Moram da postavim pitanje koje se odnosi na uvodni deo predavanja, gde se kaže(citiram) "Prosto knjigovodstvo se vodi putem:
PK1 knjige- knjiga prihoda i rashoda;
PK2 knjige -knjige osnovnih sredstava i sitnog inventara.
Vode se i neke druge evidencije , kao"...
Dalje se u tekstu navodi da (citiram)"Dvojno knjigovodstvo se vodi popunjavanjem niza naloga za knjizenje , koji se (u zavisnosti od softverskog resenja )automatski knjize u Glavnu knjigu i Dnevnik.
Zajednicke knjige za prosto i za dvojno knjigovodstvo :"...pa se navodi koje su to knjige.Pitanje br.1.: ako se za prosto knjigovodstvo vode samo PK1 i PK2 knjige, kako su onda zajedničke i za prosto i za dvojno one ostale koje se navode?
Pitanje br.2.:Obzirom da sam vlasnik KTR (butik), imam knjigovođu od prvog dana i ono što on meni donosi uvek kada prodam robu ili izvršim povraćaj komitentu jeste Lager lista i KEPU ( uz obrasce KR i KR1 za ulaz i povraćaj robe). To je dvojno knjigovodstvo, zar ne? Da li bih ja mogao samostalno, uz dodatnu obuku ( ne mislim na sticanje sertifikata) da sebi vodim knjige, uz određeni softver koji bih koristiio kod kuće( ne u radnji, jer nije kupljen već demo verzija)?
Unapred se izvinjavam ako sam postavio pitanje koje je možda već obrađeno (mada sam prelistao maltene sve teme), i zahvaljujem na odgovoru. Prosto ili dvojno? 59095
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? EmptyUto Nov 24, 2009 10:20 am

1 ) PK1 i PK2 su karakteristicne samo za prosto knjigovodstvo,
nalozi , Dnevnik i Glavna knjiga samo za dvojno ,
a ostale knjige su vazece i u prostom i u dvojnom.

2 ) KEPU knjiga je zajednicka i za prosto i za dvojno , a takodje i lager lista , te vam ne mogu kazati bez dodatnih informacija koje knjigovodstvo vas knjigovodja vodi.

Da vodite knjige sami mozete nauciti , ali je to prilicno nezgodan zanat , obzirom na nasu zakonsku (ne)regulativu.
Cak i iskusne knjigovodje , sa izuzetnim poznavanjem propisa i knjigovodstvene prakse ,cesto ne uspevaju da dodju do relevantnih informacija kod nadleznih - upravo zbog stanja nasih zakona , kao i zbog stanja u odgovarajucim institucijama , te nisu sigurni kako da postupe u odredjenim situacijama.

Knjige tesko da biste smeli da vodite na demo verzijama knjigovodstvenih softvera , jer je propisano da se jednom uneti i zakljuceni podaci ne smeju brisati ( program bi trebalo da je tako podesen da to ne dozvoljava ) , dok je to na demo verzijama cesto dozvoljeno. Ovo je pravilo uvedeno upravo zbog toga da bi se onemogucile razno-razne malverzacije. Pored toga , demo verzije obicno nisu ni podesene da obave sve odgovarajuce funkcije.

Zatim , morali biste da imate originalan softver ( ako koristite Windows , a koriti ga verovatno 90% ljudi ) sto inspekcija proverava i naplacuje kazne ako to nemate.
Moze se koristit i Linux platforma koja je besplatna , ali nju malo ko koristi te biste morali onda i za to da se obucite.
Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Rile




Broj poruka : 3
Datum upisa : 22.11.2009
Lokacija : Kruševac

Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? EmptyUto Nov 24, 2009 7:12 pm

Što se tiče pitanja da li je prosto ili dvojno ( ja sam po automatizmu pretpostavljao da je dvojno) a na osnovu onoga što ste mi odgovorili proizilazi da komisiono-trgovinska radnja (butik) može voditi knjige i prostim i dvojnim kjnigovodstvom? U jednom od uvodnih predavanja Vi ste napisali da(citiram)"Prosto knjigovodstvo mogu voditi samo preduzetnici, tj. oni jedini mogu birati izmedju prostog i dvojnog."...i dalje(citiram)"...U cemu je razlika? Osnovna razlika je u knjigama koje se vode , obrascima koji se popunjavaju , i donekle u nacinu obracuna poreza i doprinosa." Dakle čitajući ovo ja kao vlasnik KTR mogu birati ili jedno ili drugo? A šta je bolje za mene, ukoliko uopšte u praksi ima neke razlike koje bi se ticale toga da ja, kao preduzetnik-početnik
Smile možda sam sebi vodim kjnige i na taj način uštedim nekih 40 eura mesečno ( mislim, možda je suma mala za knjigovodstvene usluge , ali ako se pogleda da kjnigovođa naplaćuje istu sumu meni koji sam tek početnik i jedva preživljavam trenutno, i radnji koja je u PDV-u i ima nekih desetak puta veću lager listu (vrednost) od mene, onda....). Dakle, da Vas ne gnjavim više, hvala na trenutnim i budućim odgovorima cheers
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? EmptySre Nov 25, 2009 10:37 am

Vecina smatra da je prosto knjigovodstvo lakse , jer se u dvojnom mora znati niz sema knjizenja , plus sto ima nesto vise 'dokumentacije' , mada se to kroz knjigovodstvene programe automatski knjizi te vam ne povecava posao.
Ako zelite sami da vodite knjige morate poznavati prilican broj zakona i podzakonskih akata datih na mom blogu , redovno pratit novosti - sto obicno znaci pretplatu na neki od casopisa kao sto je Privredni savetnik ( mesecno kosta oko 4.000,00 din ) ili trebate imati nekoga ko ce vas na vreme upozoriti da je doslo do nekih promena u zakonima , u inspekcijskom radu i sl.
Zatim morate znati da popunite pravilno sve obrasce , predate ih gde treba na vreme , uradite zavrsni racun , a obicno se svake godine po nesto promeni kod zavrsnog , te vam opet treba ili neko da vam objasni sta se promenilo ili da vam je dostupna literatura , tj novi zakoni , odredbe i sl.
Pretplata na Sluzbeni glasnik gde redovno izlaze novosti po pitanju zakonske regulative je oko 27.000,00 din godisnje ( cifru treba proveriti , ali je tu negde ).

I naravno , mozete pokusati da idete na rizik , tj pronaci nekoga da vam pokaze kako se sve radi i popunjava i nadati se da , kao prvo i taj neko zna zakone i da ne radi posao po 'babu i stricevima' , kao drugo da necete negde pogresiti jer su kazne obicno tolike da iznose mnogo vise od svega sto platite knjigovodji , kao trece da cete uspeti da pronadjete tj budete informisani na vreme o promenama u nacinima rada i obracuna i bez skupe literature.

Sve u svemu , nije neizvodljivo , ali je nezgodno , jer se nasi zakoni trenutno stalno menjaju zbog prilagodjavanja zakonima Evropske unije , zbog zastarelosti i sl.
Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Rile




Broj poruka : 3
Datum upisa : 22.11.2009
Lokacija : Kruševac

Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? EmptyČet Nov 26, 2009 12:33 pm

Da, te pravno-knjigovodstvene vratolomije su mi poznate...Hvala u svakom slučaju
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 523
Datum upisa : 14.08.2009
Lokacija : BGD

Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? EmptyPon Nov 30, 2009 3:22 pm


Forum se seli na : www.asekonomija.com , te vas molimo da od sada pitanja postavljate tamo.
U toku danasnjeg dana ( 30/11/2009 ) svim clanovima foruma ce biti poslati novi password-i za novi forum.
U slucaju bilo kakvih problema mozete nam ostaviti poruku ovde na starom forumu u odeljku " Pomoc i predlozi".


Nazad na vrh Ići dole
https://jelence.serbianforum.info
Sponsored content





Prosto ili dvojno? Empty
PočaljiNaslov: Re: Prosto ili dvojno?   Prosto ili dvojno? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Prosto ili dvojno?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ekonomija , pravo , knjigovodstvo i sl. teme :: Pitanja i odgovori-
Skoči na: