Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesRegistruj sePristupi
NOVA ADRESA FORUMA : www.asekonomija.com

 

 Bor ( pinus sylvestris )

Ići dole 
AutorPoruka
domacin covek

domacin covek


Broj poruka : 94
Datum upisa : 21.08.2009
Lokacija : BGD

Bor ( pinus sylvestris ) Empty
PočaljiNaslov: Bor ( pinus sylvestris )   Bor ( pinus sylvestris ) EmptyČet Okt 29, 2009 1:08 pm

Carstvo: Plantae
Divizija: Pinophyta
Razred: Pinopsida
Red: Pinales
Porodica: Pinaceae
Rod: Pinus
Vrsta: P. sylvestris

Beli bor, cam, divlji bor, lucevina, šumski bor , borika.

Citiram iz Wikipedie :

"Visok je do 40 m. Drvo obiluje smolom. Ima mnogo formi i geografskih oblika.

Kora je na gornjem dijelu debla i na ograncima tanka, crvenkastožuta, a ljušti se u tankim ljuskama. Donji dio debla ima sivosmeđu, izbrazdanu, debelu koru. Debla starijih stabala su crvenkasta i tanka.

Korijenov sustav ima jaku žilu srčanicu.

Pupovi nisu smolasti. Po obliku su jajasto-valjkasti i zaobljeni. Ljuske su priljubljene sa više-manje slobodnim sesastim vrhovima, a duge su 6-2 mm.


Bor ( pinus sylvestris ) Borpinussylvestris3


Iglice (četine) stoje na kratkim izbojcima po dvije u bjeličastom rukavcu, duge 4 do 8 cm i do 2 mm široke. Gipke su i tanke, šiljate, često blago uvijene (usukane), svijetlosivo-zelene, zelena ili tamnozelene boje. Ostaju na granama 2-3 godine, a na višim nadmorskim visinama i duže.

Cvjetovi su jednospolni. Muški cvjetovi su jajasti, sumpornožuti, do 1 cm dugi, a ženski su u obliku malih smeđih ili crvenih šišarica.

Šišarke (češeri) su svjetlosmeđi ili sivkasti, sa izraženom kratkom drškom na kojoj vise. Jajasto-čunjastog su oblika, često asimetrične, 3 do 8 cm duge i 2-3 cm široke, rombična štitića, bez šiljka. Apofiza je ravna ili piramidalno izvučena, sa grbicom na vrhu.

Sjeme je tamnosmeđe, 3-4 mm dugo, sa 3-4 puta dužim prozirnim kriocetom koje obuhvaća sjeme kao kliještima i od njega se lako odvaja. Sazrijeva u listopadu druge godine, a ispada u proljeće treće godine. Klije sa 4 do 8, a najčešće sa 6 supki.

Voli puno svjetlosti, što ga ograničava i smanjuje mu konkurentnost prema ostalim vrstama drveća. Prilagodljiv je na ekološke uvjete temperature, vlage i tla. Doživi do 250 godina. Počinje plodonositi između 10-te i 20-te godine na osami, a 20 godina kasnije u sastojini. U mladosti je osjetljiv na snijeg. Dobro podnosi mraz, sušu i zimske studeni i zagađenja."

Sadrži: smole, vitamin C, pintol, gorke materije, etarsko ulje, belančevine, masno ulje, karoten i uranijum.
Beru se: u februaru, martu i aprilu.


Bor ( pinus sylvestris ) Borpinussylvestris1



E sad citiram Herbateku :

za lek se upotrebljavaju mladi izdanci i iglice. Iglice bora, kao i sve iglice cetinara, valja upotrebljavati, po mogucnosti, neposredno nakon branja, jer se vitamin C gubi sušenjem, tako da iglice (cetine) koje se cuvaju više od godinu dana potpuno izgube svoja lekovita svojstva

Lekovito delovanje: mladi izdanci bora koriste se u lecenju zastarelih katara dišnih putova, promuklosti, kašlja, laganijeg bronhitisa, za inhalaciju i sl. Mladi izdanci i iglice koriste se, takodje u lecenju astme te u lecenju reumatskh bolesti i gihta (uloga). Kod grceva izazvanih žucnim kamencima koristi se tek istekla smola. Za lecenje odredjenih boles.ti, iako redje koriste se i cešeri.. SIRUP PROTIV KASLjA

Dvestotinepedeset grama mladih borovih sisarki (dugih tri do pet santimetara) dobro isprati i staviti da se kuvaju oko pola sata na laganoj vatri u litri vode, poklopljeno. Nakon tog perioda tecnost procediti i pomesati sa pedeset mililitara alkoholnog petnaestoprocentnog rastvora propolisa i jednim kilogramom meda. Nakon toga smesu drzati jos petnaestak minuta na potpuno laganoj vatri na temperature od cetrdesetpet stepeni (najbolje na kraju sporeta) uz mesanje da se masa pretvori u ujednacen sirup.
Prohladjeni sirup izliti u staklene posude i uzimati po kafenu kasiku tri puta dnevno pre jela.


Bor ( pinus sylvestris ) Borpinussylvestris2



ZA HRONICNI BRONHITIS

Pedeset grama mladih borovih iglica dobro isprati pa spustiti u pola litre kljucale vode. Ostaviti da kljuca jos petnaestak minuta na laganoj vatri a zatim skinuti sa vatre i ostaviti poklopljeno da odstoji jos dvadesetcetiri casa. Nakon tog perioda tecnost procediti kroz gazu a dobijenu tecnost pomesati sa jednim kilogramom meda. Sve dobro izmesati dok se ne dobije homogena masa.
Upotrebljava se cetiri puta dnevno po jedna supena kasika posle jela.

MELEM OD BOROVIH IGLICA

Borovi izdanci se uspesno koriste za bolje izbacivanje slajma, protiv svih plucnih tegoba, a narocito protiv prehlade i protiv bronhijalne astme.
Potrebno je sakupiti jedan kilogram, po mogucnosti sto mladjih borovih izdanaka, dobro ih isprati i poredjati na suvu salvetu da se ocede. Borove izdanke zbijeno redjati u vecu staklenu teglu, i svaki red zasipati secerom. Na kilogram izbojaka upotrebiti oko jedan kilogram secera. Napunjenu teglu treba zatvoriti celofanom i ostaviti da odstoji pet do sest nedelja. Izbojci ce za to vreme pustiti dosta soka koji nakon tog procediti i sipati u staklenu bocu. Ostatak izbojaka preliti sa dva decilitara prirodne komove rakije, dobro promuckati da se zaostali secerni sirup rastvori. Jos jednom rakiju ocediti od izbojaka i pomesati sa predhodno ocedjenim sokom. Ovakav melem moze dugo da stoji, a upotrebljava se po pola decilitara (rakijska casica) jednom dnevno, najbolje ujutro.
Nazad na vrh Ići dole
 
Bor ( pinus sylvestris )
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Bor ( pinus sylvestris )

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Cvece i ostale biljne vrste :: Lekovito bilje-
Skoči na: